REKLAMA:

#KOMÓRKOMANIA w ZSO w Zambrowie [foto+video]

edukacja
12.04.2018 r., godz. 23.00
Akcja #KOMÓRKOMANIA w ZSO, 12.04.2018 r.
"Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni, ale tych, które nosi się w swoim ciele" - w ten sposób fundacja DKMS zachęca młodzież do rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Podczas dzisiejszej akcji w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie 31 uczniów zasiliło bazę DKMS.

Podczas dzisiejszej akcji DKMS pod nazwą #KOMÓRKOMANIA, której inicjatorem i głównym organizatorem był Andrzej Gniazdowski, zarejestrowało się 31 młodych potencjalnych dawców szpiku. Najpierw jednak młodzież z zaprezentowanych prezentacji dowiedziała się, na czym polega oddawanie szpiku, kto może to zrobić, w jakim celu i dlaczego warto zapisać się do bazy DKMS. Po obejrzeniu materiałów, które naświetliły problem i uwrażliwiły na bezradność ludzi chorych na nowotwory krwi, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie z chęcią przystąpiła do rejestracji.

- „Myślę, ze zorganizowanie takiego spotkania to świetna inicjatywa. Ludzie często nie wiedzą, na czym polega dzielenie się szpikiem... stąd wszystkie obawy i pogłoski o tym, że przeszczep szpiku jest niebezpieczny. Jak się okazało - wystarczy 10 minut, aby się zarejestrować i móc dać komuś szansę na nowe życie. Pozytywnym zaskoczeniem dla mnie było to, że wiele uczniów naszej szkoły chciało dołączyć do dawców, także 17-latkowie, którzy dopiero za rok będą mogli zostać dawcami. Jednak postawa to postawa, nieważne ile ma się lat. Chęć dzielenia się z innymi życiem jest wielkim krokiem.” – powiedziała nam Kamila, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego w ZSO.

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi.

Do dzisiejszej akcji w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie czynnie włączyło się również Szkolne Koło Wolontariatu. Jak powiedziała nam opiekunka Koła Aneta Rogińska, 10 wolontariuszy zostało specjalnie na tę akcję przeszkolonych. Dzięki temu rejestracja potencjalnych dawców przebiegała bardzo sprawnie.

Warto podkreślić, że chętni mogą się zapisać do bazy DKMS również jutro, 13 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie przy ul. M. Konopnickiej 16.

Poniżej przedstawiamy krótki film z dzisiejszej #KOMÓRKOMANII w ZSO w Zambrowie.
RN


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: