REKLAMA:

Dziś Walentynki! [video]

świąteczne
14.02.2018 r., godz. 10.00
Dziś obchodzimy Święto Zakochanych. Walentynki to najlepszy moment, aby wyznać ukochanej osobie swoje uczucia. Dziś każdy powinien wysłać kartkę z życzeniami, maskotkę lub kwiaty osobie, którą lubi.

Dziś Dzień Świętego Walentego uznawany za Święto Zakochanych. Przez sceptyków nazywany skomercjalizowanym świętem z USA. Nie każdy jednak wie, że tradycja Walentynek praktykowana jest w już od XIV w. i chociaż zwyczaj ten dotarł do Polski zza oceanu, swoje korzenie ma w Europie, a dokładnie w stolicy Włoch – w starożytnym Rzymie. W dniu 14 lutego odbywało się tam Święto Wiosny zwane inaczej Lupercalia. Według wielu podań tego dnia panny i młodzieńcy wpisując na karteczki swoje imiona wrzucali je do dużej urny, a potem losowali towarzysza na cały wieczór.

Wg innej teorii wybór daty 14 lutego na Święto Zakochanych wiąże się z rozpoczynającą się w tym dniu porą godową ptaków na wyspach brytyjskich.

Na patrona zakochanych wyznaczono św. Walentego, jednak nie do końca wiadomo dlaczego akurat jego. W Kościele Katolickim św. Walenty jest patronem osób chorujących na epilepsję i choroby umysłowe. Jedna z teorii o świętym głosi, że jako biskup Tereni udzielał potajemnie ślubów młodym zakochanym osobom w czasach, gdy cesarz wprowadził zakaz zawierania małżeństw.

W Polsce dniem zakochanych do lat 90. była Noc Kupały, popularnie zwana Sobótką, związana z letnim przesileniem, przypadająca na noc z 21 na 22 czerwca. Gdy do Polski w latach 90. trafił zwyczaj świętowania Walentynek, Noc Kupały odeszła w zapomnienie.

Wiele osób zarzuca, że Walentynki to święto komercyjne. Z całą pewnością jest w tym dużo prawdy. Jednak z drugiej strony, gdy spojrzymy na przesłanie tego święta, to dla wielu par (narzeczonych, a tym bardziej małżonków niejednokrotnie popadających w rutynę) święto to jest jedną z nielicznych okazji w roku do wyrażenia swoich uczuć w sposób wyjątkowy i romantyczny.

Warto więc dziś swojej ukochanej lub osobie, którą się lubi, wysłać kartkę walentynkową, podarować maskotkę, kwiaty lub słodki upominek. Ważne, aby życzeń i prezentów walentynkowych nie podpisywać. Osoba obdarowana sama powinna domyślić się od kogo dostała prezent.

A co o miłości sądzą dzieci? Zachęcamy do obejrzenia video.BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: