REKLAMA:

Służby ratunkowe ćwiczyły na zamarzniętym zalewie [foto+video]

straż
09.02.2018 r., godz. 15.35
Mimo że zima nie odpuszcza, to lód jest zdradliwy. Niestety wciąż nie brakuje osób, które wchodzą na zamarznięte rzeki czy jeziora. Jakie to niebezpieczeństwo, można było zobaczyć podczas szkolenia służb ratunkowych na zambrowskim zalewie, przy okazji ucząc młodzież skutecznych, ale i bezpiecznych zasad udzielania pomocy.

Pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają zdradliwe, zwłaszcza gdy przychodzą cieplejsze dni. Mimo że przy brzegach lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być bardzo cienki i kruchy. Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas przepływa nurt, takie jak zambrowski zalew czy rzeki. Na tego typu zamarznięte akweny w ogóle nie powinno się wchodzić. Jednak wciąż nie brakuje osób, które to robią.

Dziś, w ramach działań pn. „Bezpieczna woda”, strażacy wspólnie z policjantami i Grupą Ratowniczą „Nadzieja” Zambrów, ćwiczyli na zambrowskim zalewie różne warianty ratowania osób poszkodowanych, pod którymi załamał się lód. W inicjatywie tej uczestniczyła także młodzież z zambrowskich szkół ponadpodstawowych. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po lodzie, jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód oraz w jaki sposób walczyć z hipotermią.

Ćwiczenia były też okazją do sprawdzenia sprzętu będącego na wyposażeniu JRG Zambrów oraz OSP w Szumowie. Poza wykorzystaniem do ćwiczeń kombinezonów wypornościowych i sań lodowych, strażacy posługiwali się także alternatywnymi przyrządami, takimi jak nosze typu deska czy drabina.

Służby ratunkowe ostrzegają, że jeśli lód się załamie, człowiek najczęściej nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji – śmierci. Co roku w Polsce odnotowywanych jest wiele śmiertelnych wypadków związanych z załamaniem lodu pod ciężarem człowieka.

Strażacy i policjanci przypominają o obowiązującym o tej porze roku bezwzględnym zakazie poruszania się po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Jak tłumaczą, obecnie pokrywa lodowa zbiorników jest bardzo krucha.

Poniżej przedstawiamy materiał filmowy z dzisiejszych ćwiczeń na zambrowskim zalewie.
ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: