REKLAMA:

Dziś tłusty czwartek. Zaglądamy do cukierni... [foto]

świąteczne
08.02.2018 r., godz. 10.30
W tłusty czwartek mieszkańcom Zambrowa nie są straszne kalorie. Świadczą o tym wynoszone ze sklepów i cukierni duże ilości pączków.

Tłusty czwartek, czyli "zapusty", to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału, który kończy się w Środę Popielcową. W tym dniu nie tylko można, ale wręcz trzeba odstawić diety na bok i objadać się pączkami oraz faworkami.

Kolejki po słodkości w zambrowskich sklepach i cukierniach tworzą się już od wczesnego ranka. Pomimo długich kolejek każdy czeka cierpliwie, by kupić ciepłe pączki.

W najbardziej znanej zambrowskiej cukierni - Cukierni „Anna” - mieszkańcy Zambrowa kupują średnio po 20 pączków, jednak są też rekordziści, którzy z ciastkarni wychodzą z 40 i więcej pączkami. Tradycyjnie największym powodzeniem cieszą się pączki nadziewane marmoladą, jednak na brak powodzenia nie mogą narzekać pączki nadziewane toffi czy adwokatem.

W Cukierni „Anna” wypiek pączków rozpoczęto wczoraj wieczorem. Do dzisiaj, do godziny 9:00 wysmażono ponad 50 tys. pączków. To jednak nie koniec - pracownicy smażą na bieżąco.

Skąd się wzięły dzisiejsze pączki – dokładnie nie wiadomo. Prawdopodobnie dotarły do Polski z Turcji lub z Wiednia. Już w XVII w. doskonałe pączki można było spróbować w Warszawie. Pewne jest jednak jedno, że pączki na dobre zadomowiły się w polskiej tradycji.

W dawnych czasach bardzo hucznie obchodzono cały ostatni tydzień karnawału od tłustego czwartku do wtorku przed środą popielcową. We wszystkich domach gospodynie gotowały dużo potraw: kaszy, kapusty, ziemniaków ze skwarkami; oraz piekły na tłuszczu słodkie racuchy, bliny, pampuchy oraz oczywiście pączki i chrust. Wieczorami, szczególnie we wsiach biesiadowano przy stołach dużo jedząc, pijąc i bawiąc się. Starano się wtedy najeść do syta dobrych rzeczy, aby na okres zbliżającego się Wielkiego Postu „nagromadzić zapasów”, ponieważ post zgodnie z dawną polską tradycją obchodzony był bardziej rygorystycznie niż obecnie.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: