REKLAMA:

Burmistrz odpowiedział Wojewodzie Podlaskiemu

samorząd
30.01.2018 r., godz. 22.00
Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski odpowiedział Wojewodzie Podlaskiemu na zarządzenie zastępcze wydane odnośnie zmiany ul. Bolesława Podedwornego na ul. rtm. Witolda Pileckiego. Włodarz naszego miasta poinformował, że zarządzenie zostanie wykonane, jednocześnie informując o zauważonym wybiórczym przedstawieniu życiorysu dotychczasowego patrona jednej z zambrowskich ulic.

Zgodnie z zarządzeniem zastępczym Wojewody Podlaskiego Boghdana Paszkowskiego dotychczasowa ul. Bolesława Podedwornego zmieniła nazwę na ul. rtm. Witolda Pileckiego. Zmiana ta jest efektem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która wymusiła na samorządach konieczność usuwania symboli mogących gloryfikować totalitarny ustrój państwa. Więcej na temat dekomunizacji oraz zarządzenia zastępczego Wojewody Podlaskiego pisaliśmy w odrębnym artykule – >>>TUTAJ<<<.

Podczas dzisiejszych obrad XXXV sesji Rady Miasta Zambrów burmistrz Kazimierz Dąbrowski poinformował, że takie zarządzenie wpłynęło do Urzędu Miasta i zostanie ono przez samorząd miasta wykonane. Informację taką burmistrz Dąbrowski przekazał również do wiadomości wojewody Boghdana Paszkowskiego. Ponadto w tym piśmie burmistrz zaznaczył, że w przesłanym zarządzeniu bardzo wybiórczo został przedstawiony życiorys Bolesława Podedwornego, co może być przejawem manipulacji.

W przesłanym piśmie Burmistrz Miasta Zambrów poinformował Wojewodę Podlaskiego o kilku danych historycznych związanych z osobą Podedwornego, które nie zostały podane w zarządzeniu zastępczym. Wśród nich znalazły się informacje dotyczące wstąpienia Bolesława Podedwornego do formującej się IV Brygady Legionów, służenia w I Warszawskim Okręgowym Pułku Piechoty, udziału w wojnie Polski z Rosją Radziecką w 1920 roku, czy też udział w III Powstaniu Śląskim. Ponadto Bolesław Podedworny urodził się w Pęchratce, a nie jak podano w zarządzeniu zastępczym – w Zambrowie.

Poniżej prezentujemy pełną treść pisma Burmistrza Miasta Zambrów, adresowanego do Wojewody Podlaskiego.BD


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: