REKLAMA:

Podlascy Terytorialsi szukali padłych dzików

wiadomości z regionu
23.01.2018 r., godz. 18.00
Podlascy Terytorialsi szukali padłych dzików
Podlaski Oddział Obrony Terytorialnej pomógł leśnikom i myśliwym w walce z afrykańskim pomorem świń. Kilkudziesięciu żołnierzy przeczesywało lasy w poszukiwaniu martwych dzików.

Na wniosek wojewody 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej brała udział w akcji przeszukiwania obszarów, w których występuje największe zagrożenie wirusem ASF u dzików. Była to jednocześnie praktyczna realizacja misji Wojsk Obrony Terytorialnej, jaką jest obrona lokalnych społeczności i wsparcie administracji publicznej.

Akcja rozpoczęła się w poniedziałek, 15 stycznia i trwała do piątku, 19 stycznia. Działania objęły gminy: Nurzec Stacja, Jaświły, Trzcianne, Jedwabne i Grajewo.

Do realizacji zadania powołanych zostało kilkudziesięciu żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Działania wojska były realizowane pod nadzorem służb weterynaryjnych. W praktyce skupiały się na poszukiwaniu padłych dzików. Żołnierze nie prowadzili odstrzału zwierzyny.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, jako pierwsza w WOT, we wrześniu 2017 roku rozpoczęła realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Wówczas przeszukiwane były obszary na południu i w centralnej części województwa.

To właśnie na Podlasiu wykryty został pierwszy w Polsce przypadek zarażenia wirusem ASF. Zwalczanie tej choroby ma kluczowe znaczenie z uwagi na rolniczy charakter naszego regionu. Kolejne przeszukiwania prowadzone będą w lutym na północy województwa.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: