REKLAMA:

Zatrudniasz nianię? Sprawdź, co się zmieniło od stycznia

wiadomości z kraju
10.01.2018 r., godz. 13.00
Od 1 stycznia 2018 r. zmieniło się dofinansowanie składek ZUS za nianię zatrudnioną na podstawie umowy uaktywniającej. Część opłat będzie musiała zostać sfinansowana przez rodziców i nianię.

Od tego roku zmieniły się przepisy dotyczące finansowania składek z budżetu państwa za nianię zatrudnioną na podstawie umowy uaktywniającej. Jeszcze do 31 grudnia 2017 r. składki ZUS w tym przypadku były finansowane w całości od minimalnego wynagrodzenia przez budżet państwa. Od 1 stycznia 2018 r. dofinansowanie to zostało zmniejszone, a część opłat będzie regulowana przez rodziców i nianię.

- „Od 1 stycznia 2018 r. finansowanie składek z budżetu państwa za nianię zatrudnioną na podstawie umowy uaktywniającej zostało zmniejszone o połowę. Gdy wynagrodzenie nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne pokryje w 50 % budżet państwa. Nie będzie to trwało jednak dłużej niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 lub 4 lata. Rok szkolny trwa od 1 września do 31 sierpnia następnego roku. Od drugiej połowy, a także nadwyżki ponad tę kwotę składki będą musiały zostać sfinansowane przez rodziców i nianię.” – informuje Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Z zatrudnienia niani na podstawie umowy uaktywniającej, czyli umowy zlecenia z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi, korzysta aktualnie 131 osób w wojewódzkie podlaskim.

Umowę taką można zawrzeć w przypadku, gdy dziecko, ma od 20 tygodni do 3 lat (ewentualnie do 4 lat, jeżeli nie ma możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej). Z tego rodzaju umów. Nianią nie może być żaden z rodziców, ani osoba niepełnoletnia. Funkcję tę może sprawować natomiast babcia, dziadek lub inna osoba spokrewniona. Po podpisaniu umowy rodzic musi zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zgłaszając siebie jako płatnika składek (formularz ZUS ZFA) oraz opiekunkę jako osobę ubezpieczoną (formularz ZUS ZUA - jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu).

RN


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: