REKLAMA:

Co musisz wiedzieć o oponach zimowych?

artykuł sponsorowany
17.12.2017 r., godz. 18.00
Ci, którzy jeszcze nie wymienili opon na zimowe, powinni czym prędzej to zrobić. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których będzie to dobry pomysł. Niektórzy wciąż zastanawiają się, czy przez zimne miesiące roku nie wystarczą im opony całoroczne. Wyjaśniamy, dlaczego lepiej wymienić je na zimowe.

Opony zimowe – jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, przymierzając się do ich zakupu?


Zimowe opony warto założyć z tego powodu, że zdecydowanie są one przystosowane do opadów śniegu i deszczu niż opony letnie. Opony te ograniczają ryzyko wpadnięcia w poślizg na oblodzonej drodze. Zapewniają optymalną przyczepność i odpowiednią drogę hamowania. Są niezbędne w przypadku osób mieszkających w Bieszczadach czy Sudetach, gdzie śnieg utrzymuje się dłużej niż w centralnej Polsce.

Opony zimowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Dlaczego warto zmienić opony z letnich na zimowe? Przede wszystkim opony zimowe poprawiają bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Opony zmniejszają ryzyko wypadku i mają lepsze właściwości niż opony całoroczne. Dają kierowcom większe poczucie pewności i kontroli nad autem poruszającym się po oblodzonej szosie, przede wszystkim za sprawą specjalnie zaprojektowanych bieżników. Wzór bieżnika jest tak skonstruowany, aby rozprowadzać więcej wody niż zwykłe opony podczas jazdy na mokrej nawierzchni, podczas gdy sam składnik opony jest bardziej miękki, co oznacza, że podczas zimna uzyskuje się większą przyczepność, niezależnie od tego, czy jezdnia jest sucha, czy też nie.
Jak skonstruowana jest opona zimowa? Ma ona na swojej powierzchni wąskie rowki, które zapobiegają gromadzeniu się śniegu i zatykania kanałów bieżnika. Konwencjonalne opony, pozbawione bieżnika, są mniej skuteczne w warunkach śnieżnych.

Opony całoroczne. Czy warto się na nie zdecydować?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: "Czy muszę mieć opony zimowe, jeśli mam zamontowane opony całoroczne w moim samochodzie?". Odpowiedź brzmi: tak. Należy wiedzieć, że wiele aut opuszczających fabrykę wyposażonych jest właśnie w opony całoroczne. Zapewniają one dość cichą jazdę, optymalne zużycie bieżnika i oszczędność paliwa. Nie zapewniają one niestety odpowiedniej przyczepności zimą. Nie są bowiem przystosowane do ekstremalnych warunków zimowych, kiedy jezdnie są pokryte lodem. Opony całoroczne mogą sprawdzić się w przypadku osób żyjących w klimacie umiarkowanym. Polskie zimy potrafią jednak mocno zaskoczyć i dać nam w kość.


Redakcja Portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych artykułów sponsorowanych, ogłoszeń i reklam. 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: