REKLAMA:

Służby ćwiczyły w dwóch zakładach karnych

straż
14.12.2017 r., godz. 14.00
fot. SW Czerwony Bór i SW Grądy-Woniecko
Potężne zagrożenie w związku z pożarem wokół pawilonów mieszkalnych zakładów karnych postawiło na nogi jednostki służby więziennej, straży pożarnej i policji. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, przeprowadzone w jednostkach w Czerwonym Borze i Grądach-Woniecko.

Pożar terenów leśnych wokół pawilonów mieszkalnych i ewakuacja więźniów - to zagrożenie, któremu wczoraj czoło musieli stawić funkcjonariusze służby więziennej (SW) z Czerwonego Boru. Na szczęście to tylko pozorowane zagrożenie będące elementem ćwiczeń ochronnych o kryptonimie „Jesień 2017”, realizowanych przy współudziale PSP i policji.

Ćwiczenia podzielone były na dwa epizody. W pierwszym dowódca zmiany zauważył za pomocą systemu monitoringu wizyjnego pożar lasu znajdującego się na terenie gospodarczym zakładu. Do akcji gaśniczej przystąpiła sekcja ratowniczo-gaśnicza złożona z funkcjonariuszy SW. Powiadomiona została też Państwowa Straż Pożarna. Następnie, po przejęciu akcji przez przybyłą na miejsce Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP w Zambrowie, w związku z prowadzoną akcją gaśniczą i rozprzestrzeniającym się w stronę pawilonu mieszkalnego pożarem zaszła konieczność ewakuowania osadzonych, co realizowane było w drugim epizodzie. Działania zabezpieczane były przez dział służby zdrowia i Grupę Interwencyjną Służby Więziennej. Na czele akcji stanął sztab pod kierownictwem zastępcy dyrektora ZK w Czerwonym Borze ppłk Edwarda Butwiłowskiego.

Wcześniej, bo 7 grudnia, podobne ćwiczenia odbyły także w Zakładzie Karnym w Grądach-Woniecko. Zasadniczym celem obu ćwiczeń było doskonalenie umiejętności w realizacji przedsięwzięć i działań ochronnych, a także organizacji współdziałania poszczególnych pionów służby w sytuacjach kryzysowych, mogących wystąpić na terenach jednostek organizacyjnych.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: