REKLAMA:

Przebudowa ul. Kościuszki coraz bliżej [foto]

samorząd
01.12.2017 r., godz. 22.00
Przebudowa ul. Kościuszki coraz bliżej
Burmistrz Kazimierz Dąbrowski spotkał się dzisiaj z mieszkańcami ul. Kościuszki. Rozmawiali o przebudowie i przyszłym funkcjonowaniu tej ulicy.

Spotkanie Burmistrza Miasta Zambrów Kazimierza Dąbrowskiego z mieszkańcami ulicy Kościuszki odbyło się dziś w sali konferencyjnej Centrum Kultury w Zambrowie. Dyskusja dotyczyła przebudowy i funkcjonowania jednej z najstarszych ulic naszego miasta.

Na początku zebrania Kazimierz Dąbrowski poinformował, że w przyszłorocznym budżecie na przebudowę ulicy Kościuszki samorząd Miasta Zambrów zabezpieczył 800 tys. zł. Kwota ta dotyczy tylko prac remontowo-drogowych, bez rozprowadzenia pod drogę mediów. Te zadania będą bowiem leżały w gestii firm wodociągowo-kanalizacyjnych, energetycznych oraz gazowniczych i będą musiały zostać wykonane w pierwszej kolejności. Na końcu będą natomiast roboty drogowe.

Burmistrz mówił także, że przygotowania formalności związanych z przebudową ul. Kościuszki są na ostatniej prostej. Jak mówił, wszystkie podmioty związane z rozprowadzeniem pod drogą mediów zgłosiły gotowość do udziału w tym zadaniu. W tej chwili Miasto przygotowuje już dokumenty do ogłoszenia przetargu na roboty drogowe.

- „Zadanie będzie trudne i skomplikowane, zarówno dla państwa, jak i dla nas, ponieważ jest to kompletna przebudowa ulicy.” - mówił burmistrz.

W trakcie dzisiejszego spotkania zajmujący się realizacjami inwestycji Karol Żabiński przedstawił dokumentację projektową przebudowy ul. Kościuszki. Wynika z niej m.in., że chodnik znajdujący się po prawej stronie (jadąc w górę w kierunku Placu Sikorskiego) zostanie poszerzony o około pół metra. Zostaną tam także zlikwidowane obecne słupy oświetleniowe. Nowe oświetlenie uliczne ma być zamontowane pomiędzy schodkami przylegającymi do budynków, aby nie zabierać miejsca przechodniom.

Jeżeli chodzi o nawierzchnię ulicy Kościuszki to rozważane są dwa warianty: kostka ze starobruku oraz kostka tzw. bezfazowa. Karol Żabiński tłumaczył, że ta druga może okazać się lepszym rozwiązaniem, ze względu na mniejszy hałas emitowany przez przejeżdżające po niej pojazdy. Przy okazji wymiany nawierzchni Miasto zechce poprawić wyjazd z parkingu, znajdującego się w dole ul. Kościuszki.

Pod znakiem zapytania pozostaje jeszcze przyszła organizacja ruchu na ul. Kościuszki. Na pewno będzie przebiegał jednokierunkowo. Wątpliwości dotyczą natomiast możliwości parkowania pojazdów na ulicy. Obecnie można parkować samochody wzdłuż krawężników, jednak raz po prawej, raz po lewej stronie drogi, uwzględniając zakaz parkowania po poszczególnych stronach w dni parzyste i nieparzyste. Padła propozycja, aby parking wzdłuż ulicy znajdował się tylko po prawej stronie. Były też głosy, aby postawić zakaz parkowania, za wyjątkiem dostawców pobliskich sklepów. Warianty będą jeszcze analizowane.

Nie wiadomo także, jak będzie wyglądała organizacja ruchu na ul. Kościuszki w momencie jej przebudowy. Być może uda się puścić ruch częściowo, jednak pod uwagę brane jest także całkowite wyłączenie ulicy na czas robót. Jest to kwestia dość istotna, bowiem szacuje się, że roboty drogowe mogą potrwać około 4-5 miesięcy.

Dzisiejsze rozmowy miały na celu poznanie potrzeb i wizji mieszkańców, dotyczących przyszłej przebudowy ul. Kościuszki. Burmistrz już zapowiedział kolejne spotkanie z mieszkańcami, które planowane jest po rozstrzygnięciu przetargu z wykonawcą inwestycji. Wówczas mieszkańcy mają dowiedzieć się, jak będzie wyglądał zakres robót.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: