REKLAMA:

Gimnazjaliści po pierwszym dniu egzaminów [foto+arkusze]

edukacja
19.04.2017 r., godz. 14.20
Gimnazjaliści po pierwszym dniu egzaminów
Władcy z dynastii Piastów, handel w Polsce w XVI wieku, zabory, insurekcja kościuszkowska, samorząd wojewódzki oraz szara strefa, a także rozprawka na temat "Czy marzenia mają moc sprawczą?" - m.in. takich zagadnień dotyczyły zadania w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego podczas pierwszej części tegorocznego egzaminu gimnazjalnego.

Punktualnie o godzinie 12:30 najstarsi uczniowie szkół gimnazjalnych zakończyli pisanie pierwszej części egzaminu gimnazjalnego, która obejmowała przedmioty humanistyczne. Egzamin podzielony był na dwie części. W pierwszej, która rozpoczęła się o godz. 9:00 i trwała 60 minut (dla uczniów z przedłużonym czasem - 80 minut), znalazły się zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego. W tym przypadku na rozwiązanie mieli 90 minut (135 minut).

W tym roku w arkuszu z historii i wiedzy o społeczeństwie, po przeczytaniu tekstu źródłowego o Egipcie, uczniowie odpowiadali na pytania: prawda czy fałsz. Mieli wskazać za czasów jakiego króla został zbudowany biały dworek w Łazienkach i jaki styl reprezentuje: gotycki, klasycystyczny czy barokowy. Był też tekst źródłowy opisujący jakąś epokę, a uczniowie mieli wskazać, do jakich twierdzeń filozoficznych pasuje. Wśród zadań z wiedzy o społeczeństwie znalazły się zadania, dotyczące m.in. różnic miedzy demokracją bezpośrednią a demokracją pośrednią, mniejszości narodowych i etnicznych, samorządu wojewódzkiego oraz zjawiska szarej strefy w gospodarce.

Jak relacjonowali uczniowie, dłuższa wypowiedź pisemna na teście z języka polskiego miała formę rozprawki. Gimnazjaliści musieli w niej uzasadnić, podając przykłady z literatury, że marzenia mają moc sprawczą. Ponadto czytali m.in. fraszkę Jana Kochanowskiego o miłości. Po wszystkich tekstach musieli odpowiedzieć na kilka pytań. Na końcu zmagali się z dwoma pytaniami otwartymi.

- „Uważam, że egzamin był trochę trudny, ale dałam radę. Wśród pytań nie znalazły się zadania, które sprawiłyby mi szczególnie jakąś trudność. Ogólnie uważam, że poszło mi dobrze.” - powiedziała nam Izabela Prosińska, uczennica Miejskiego Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie.

- „Na egzaminie z języka polskiego teksty ze zrozumieniem były w miarę łatwe. Jeśli chodzi o prace stylistyczne musieliśmy napisać rozprawkę na temat, czy marzenia mają sprawczą moc i poprzeć to argumentami z literatury. Krótsza praca pisemna była na temat literatury nowoczesnej i dzieł z odległych lat. Trzeba było podać dwa argumenty, dlaczego wybieramy taki rodzaj książek. Nie chcę zapeszać z wynikiem, ale jestem dobrej myśli. Wszystko wyjaśni się za miesiąc.” - mówi z kolei Julia Gałązka, uczennica ZSO w Zambrowie

Jutro o godz. 9:00 gimnazjaliści rozpoczną egzamin z przedmiotów przyrodniczych, a o godz. 11:00 - z matematyki. W piątek natomiast zmierzą się z egzaminem z języka obcego nowożytnego (godz. 9:00 - poziom podstawowy, godz. 11:00 - poziom rozszerzony).

W tym roku najważniejszy egzamin przed zakończeniem szkoły w całej Polsce pisze około 350 tys. uczniów klas III gimnazjów. W placówkach powiatu zambrowskiego do egzaminu przystępuje natomiast 404 gimnazjalistów.

Prace uczniów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone 16 czerwca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym (23 czerwca br.).

Poniżej w formie pliku PDF załączamy arkusze dzisiejszego egzaminu humanistycznego udostępnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Załączniki
 Pobierz załącznik
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: