REKLAMA:

Chrystus Zmartwychwstał - Wielkanoc

świąteczne
16.04.2017 r., godz. 06.30
Kościół Katolicki obchodzi dziś największe święto w całym roku liturgicznym -
Zmartwychwstanie Pańskie, określane jako Święta Wielkanocne. Święta te są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, w którym uczestniczą chrześcijanie.


Niedziela Wielkanocna od wieków była świętem rodzinnym. Dla chrześcijan - najważniejszym w roku. Dziś o godzinie 6.00 we wszystkich kościołach rozpoczęła się Rezurekcja - uroczyste nabożeństwo z procesją. 

Do XVIII wieku msze święte rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem świętowano „Rezurekcję” („surrectio” łac. oznacza zmartwychwstanie) rano. Zapowiadało ją uroczyste bicie dzwonów, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Jednocześnie słychać było kanonadę ze strzelb, petard, armatek i moździerzy, a cały ten harmider miał budzić świat do życia. 

Świąteczną mszę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Rozpoczyna się przy Grobie Pańskim, przy którym ksiądz śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie niosąc monstrancję z Hostią, kapłan prowadzi procesję dookoła kościoła, przy którym dawniej tradycyjnie usytuowany był cmentarz, aby również zmarłym ogłosić zmartwychwstanie. Na początku mszy wznoszony jest okrzyk radości „Alleluja”, będący przyśpiewem w pieśniach wielkanocnych. Oznaką radości były również dawniej używane w okresie wielkanocnym pozdrowienia: „Chrystus Zmartwychwstał” z odpowiedzią: „Prawdziwie Zmartwychwstał”.

Zaraz po Rezurekcji wszystkie rodziny powinny zasiąść do uroczystego Wielkanocnego śniadania, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach powinny się znaleźć jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły powinno się przyozdobić bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. 

W niektórych regionach Polski, np. na Śląsku, rodzice chowają w domu i ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od „wielkanocnego zajączka”, na poszukiwanie których wyruszają dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. „zajączkami”.

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: