REKLAMA:

Wielka Sobota - czas żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa

świąteczne
15.04.2017 r., godz. 10.00
W Wielką Sobotę, tak samo jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy. Liturgia Wielkosobotnia skupia się na święceniu wody, ognia oraz pokarmów wielkanocnych. Na jej zakończenie odprawiana jest uroczysta Wigilia Paschalna.

Dziś wierni Kościoła Rzymskokatolickiego obchodzą Wielką Sobotę. Jest to czas ciszy i tęsknoty za Chrystusem. W sposób szczególny Kościół zwraca uwagę na Maryję, która jako jedyna w Wielką Sobotę przechowała wiarę Kościoła, kiedy to wszyscy uczniowie i Apostołowie Chrystusa uciekli. Kościół zachęca nas, byśmy trwali w poście ścisłym podjętym wczoraj, aż do Wigilii Paschalnej.

W Wielką Sobotę, aż do późnego wieczora, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy świętej. Tego dnia bardzo popularny jest natomiast zwyczaj odwiedzania grobów pańskich w kościołach. Zgodnie z polskim obyczajem przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze, niekiedy strażacy w galowych mundurach.

Wieczorem rozpoczyna się Wigilia Paschalna - uroczystośćą, która w Kościele Rzymskokatolickim należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Poprzedza ją poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na koniec uroczystości Wielkosobotnich rozbrzmiewa uroczyste "Alleluja", a bicie dzwonów obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów. Katolicy przychodzą do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną. W tzw. święconce są też sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często cukrowy baranek - symbol zmartwychwstałego Jezusa.

Harmonogram święcenia pokarmów w zambrowskich parafiach opublikowaliśmy w odrębnym artykule - Harmonogram święcenia pokarmów w zambrowskich parafiach

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: