REKLAMA:

Dzieci z gminy Zambrów skorzystają z miejskich przedszkoli

samorząd
10.04.2017 r., godz. 12.40
Około setka dzieci z gminy Zambrów będzie mogła korzystać z miejskich przedszkoli w roku szkolnym 2017/2018. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu wójta z burmistrzem.

Od dwóch lat przy naborze do zambrowskich przedszkoli pojawiał się problem dotyczący przyjmowania dzieci z obszaru gminy Zambrów, których rodzice pracowali w Zambrowie. Był on związany z tym, że w placówkach oświatowych brakowało miejsc dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Po kilkumiesięcznych rozmowach wójt Jarosław Kos doszedł do porozumienia z burmistrzem Kazimierzem Dąbrowskim, które zostało podpisane dzisiaj, 10 kwietnia w Urzędzie Miasta Zambrów.

- „Udało nam się osiągnąć porozumienie. Gmina Zambrów sfinansuje wyposażenie czterech sal w miejskich przedszkolach. W tej chwili jest to takie działanie doraźne. Zechcemy to jednak systemowo uregulować w latach następnych, żeby dzieci z terenu gminy chodziły na stałe do miejskich przedszkoli.” - mówił Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos.

Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski ma nadzieję, że problem z brakiem miejsc w miejskich przedszkolach rozwiąże się w roku szkolnym 2018/2019 w związku z planowanym przeniesieniem Szkoły Podstawowej Nr 5 do budynku Miejskiego Gimnazjum Nr 1. Wówczas dotychczasowe sale zambrowskiej „Piątki” mają być przystosowane do sal przedszkolnych oraz żłobkowych, co pozwoli na utworzenie Miejskiego Przedszkola Nr 5.

- „Co roku przy naborze jest problem, żeby dzieci z miasta i gminy znalazły miejsce w naszych miejskich przedszkolach. (…) Dlatego wspólnie przygotowaliśmy porozumienie, żeby ten problem załatwić na rok szkolny 2017/2018. Myślę, że problem będzie również rozwiązany już strategicznie od września 2018 po wyremontowaniu budynku Szkoły Podstawowej Nr 5 znajdzie się około 14 sal dydaktycznych dla przedszkoli i również dla żłobka. Wówczas nie będzie problemu, żeby rodzice z gminy Zambrów mogli tam zapisać swoje dzieci.” - powiedział Kazimierz Dąbrowski.

Warto dodać, że w związku z brakiem miejsc w miejskich przedszkolach samorząd Gminy Zambrów planował budowę gminnego przedszkola na terenie naszego miasta. Jednak ze względu na planowane powstanie Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Zambrowie wójt Jarosław Kos uważa te przedsięwzięcie za nieracjonalne.

Ponadto oba samorządy doszły do porozumienia w sprawie budowy ścieżki rowerowej Zambrów-Czerwony Bór. Na chwilę obecną inwestycję Miasto Zambrów przy współpracy z Gminą chce przeprowadzić w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, gdzie o fundusze Miasto Zambrów ubiega się wspólnie z białoruskim miastem Skidel.

- „Nie wiem, jakie będą losy tego projektu transgranicznego. Na dzień dzisiejszy wniosek nasz został przyzwoicie oceniony, bo dostał 36 punktów na 45 możliwych, ale czy dostanie dofinansowanie, dowiemy się dopiero po rozstrzygnięciu, które będzie dopiero w październiku. Jeśli się uda nam się pozyskać fundusz, to inwestycję będziemy realizowali właśnie z tego programu, a jeśli nie, to wrócimy z panem wójtem do rozmów, żeby wspólnie ze środków Miasta i Gminy budować tę ścieżkę, na którą czekają nie tylko mieszkańcy Zambrowa, ale również gminy.” - powiedział Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: