REKLAMA:

Noc kodowania w zambrowskiej „Trójce”

edukacja
27.03.2017 r., godz. 17.15
Budowanie i programowanie robotów, video-konferencja, projekcja filmu oraz wieczorne rozmowy. Tak przebiegała noc kodowania zorganizowana w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie.

"Noc kodowania" odbyła się w miniony piątek, 24 marca w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie. Organizatorem wydarzenia były koła z robotyki i programowania prowadzone w zambrowskiej „Trójce” przez nauczyciela informatyki Grzegorza Zawistowskiego. Nocne spotkanie adresowane było do uczniów klas szóstych.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00. Szóstoklasiści najpierw budowali roboty, a później je programowali. Tuż przed godziną 22.00 rozpoczęła się kolejna atrakcja, czyli video-konferencja z Iwoną Brzóską-Złotnicką z Mistrzów Kodowania. Kulminacją wieczoru była nocna projekcja filmu oraz pozostanie w szkole na noc.

- „Był też czas na swobodne rozmowy i zacieśnianie przyjaźni. Montaż robotów okazał się wyczerpującym zadaniem, dlatego wszyscy postanowili posilić się pizzą. Wieczorowym rozmowom nie było końca. Wszyscy, mimo że trochę niewyspani, ale zadowoleni w sobotę rano rozeszli się do domów.” - relacjonuje Grzegorz Zawistowski, prowadzący koła z robotyki i programowania w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie.

Przypominamy, że koła z robotyki i programowania w Szkole Podstawowej Nr 3 w Zambrowie prowadzone są od września 2016. Są to zajęcia innowacyjne na skalę kraju. Nie jest to żadna odtwórcza praca bazująca na klockach, tylko konstruowanie robotów na bazie Arduino oraz podzespołów oferowany przez polską firmę LOFI. W tym roku szkolnym podobne zajęcia prowadzone są tylko w kilku szkołach w Polsce. W zambrowskiej „Trójce” są to zajęcia dodatkowe dla chętnych i bezpłatne. Koła prowadzi nauczyciel zajęć komputerowych Grzegorz Zawistowski.

Zajęcia odbywają się popołudniami dla różnych grup wiekowych. Uczniowie klas IV uczą się tworzyć animacje, pocztówki multimedialne i gry w przyjaznym środowisku programistycznym Scratch. Grupy, do których należą uczniowie klas VI, obecnie konstruują roboty. Podstawy Scratch’a młodzież poznała już w poprzednim roku, dzięki temu z łatwością steruje robotami, odczytuje czujniki i programuje roboty z poziomu specjalnej wersji tego środowiska programistycznego - ScratchX. 

Uczniowie skonstruowali m.in.: robota autonomicznego z czujnikami odległości, robota - pojazd, którym można sterować z poziomu klawiatury komputera. Na swoim koncie uczniowie mają też robota malującego figury geometryczne na papierze, robota poduszkowca (trochę przypominającego robota sprzątającego), robota goryla oraz robota kolarza podążającego za światłem. W ostatnich tygodniach uczniowie SP3 w Zambrowie ze swoimi konstrukcjami odwiedzili młodszych kolegów w zambrowskich przedszkolach.

Szóstoklasiści w „Trójce” uczą się również podstaw elektroniki i programowania na bazie otwartej platformy Arduino. Poznają podstawy konstruowania i łączenia obwodów elektronicznych oraz programowania w środowisku C++. Dzięki temu uczniowie bez trudu podłączają i programują diody oraz wyświetlacz LED.

Warto dodać, że zambrowska „Trójka” już trzeci rok z rzędu bierze udział w ogólnopolskim programie „Mistrzowie kodowania”. Ponadto uczestniczy w Europejskim Tygodniu Kodowania czy Godzinie Kodowania. W minionym roku szkolnym za organizację autorskiego projektu „Lokalni Mistrzowie Kodowania” szkoła wygrała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie „Igrzyska Mistrzów Kodowania”.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: