REKLAMA:

XXVI sesja Rady Gminy Zambrów [retransmisja]

samorząd
16.02.2017 r., godz. 23.30
XXVI sesja Rady Gminy Zambrów
Radni gminni przyjęli 5 projektów uchwał podczas XXVI sesji Rady Gminy Zambrów.

XXVI sesja Rady Gminy Zambrów odbyła się dziś, 16 lutego w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Na początku radna Jolanta Wielgat zgłaszała swoje uwagi dotyczące współpracy Gminy Zambrów z samorządem Powiatu Zambrowskiego. Jej postulatom przysłuchiwał się obecny na obradach radny powiatowy Kazimierz Dmochowski, który starał się odpowiadać na nurtujące radną tematy. Dotyczyły one głównie utworzenia nowego targowiska rolnego oraz finansowania dróg gminnych przy wsparciu środków zewnętrznych i budżetu Powiatu.

Następnie radni zapoznali się z 5 projektami uchwał i przyjęli je jednogłośnie. W pierwszej Rada Gminy Zambrów zatwierdziła zmiany w budżecie na rok 2017. W drugiej natomiast przyjęła projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Uchwała ta jest związana z reformą oświaty, która wejdzie w życie 1 września tego roku. Okazuje się, że nie ma ona większego wpływu na lokalizacje sieci szkół w gminie Zambrów. Na terenie gminy, tak jak dotychczas (z tymi samymi obwodami szkolnymi), ale już z ośmioma rocznikami uczniów, funkcjonować będą szkoły podstawowe w: Osowcu, Porytem-Jabłoni, Starym Laskowcu, Starym Skarżynie, Starym Zakrzewie oraz Wiśniewie. Ponadto Gimnazjum Gminne w Zambrowie, mieszczące się w budynku ZSO przy ul. Konopnickiej, z mocy prawa będzie wygaszane.

W kolejnym uchwalonym dokumencie radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Zambrów dla części obszaru geodezyjnego: Cieciorki, Klimasze i Nagórki-Jabłoń. Jego sporządzenie było niezbędne ze względu na potrzebę uporządkowania ruchu budowlanego oraz zablokowania rozprzestrzeniania się w sposób niekontrolowany zabudowy na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Ponadto sporządzenie planu miejscowego ma pozwolić ustalić politykę przestrzenną dla tych obszarów.

W ostatnich dwóch głosowaniach radni przyjęli zmieniającą uchwałę w sprawie utworzenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zambrowie, a także zatwierdzili nowe zasady przyznawania i wysokości diet radnych Rady Gminy Zambrów. W przypadku tej ostatniej uchwały wysokości diet radnych pozostały bez zmian, natomiast wprowadzono zapisy potrąceń diet w przypadku nieobecności na sesji lub na posiedzeniu komisji.

W sprawach różnych głos zabrał sołtys Starego Zakrzewa Janusz Wiśniewski, który poruszył problem związany ze znajdującym się w centrum jego miejscowości stawem. Chodzi o zbyt małe, jego zdaniem, napowietrzenie wody. O tym, że problem faktycznie istnieje, sołtys przedstawił na zdjęciach obrazujących padnięte ryby, które wcześniej zostały zakupione i wpuszczone do stawu przez samych mieszkańców. Zdaniem Janusza Wiśniewskiego jest to efekt braku napowietrzenia wody. Mówił także, że z wody często wydobywa się nieprzyjemny zapach. Zdaniem sołtysa problem powinien rozwiązać zakup fontanny napowietrzającej wraz z przyłączem, o co prosił całą Radę Gminy. Przewodniczący Piotr Tyszka obiecał zorientować się, czy w tym przypadku samorząd nie mógłby skorzystać z jakiegoś dofinansowania w ramach Lokalnej Grupy Działania „Brama Na Bagna”.

Zachęcamy do obejrzenia retransmisji z XXVI sesji Rady Gminy Zambrów.ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: