REKLAMA:

Uczcili poległych w bitwie o Mężenin

świąteczne
26.01.2017 r., godz. 16.30
Wczoraj obchodziliśmy 154. rocznicę bitwy o Mężenin. Tego dnia pamięć powstańców z 1863 roku uczcili druhowie z OSP Rutki.

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rutkach wraz z mieszkańcami gminy Rutki oddali hołd poległym Powstańcom Styczniowym w 154. rocznicę walk pod Mężeninem. W tym celu zapalili symboliczne znicze pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 1863 roku znajdującym się w Mężeninie.

Podczas bitwy poległo blisko 50 powstańców pragnących naszej wolności i niepodległości płacąc za swe marzenia najwyższą cenę. O wydarzeniach z tamtego okresu można przeczytać w książce autorstwa Donaty Godlewskiej i Czesława Brodzickiego pod tytułem „Łomża w latach 1794-1866”:

25 stycznia, w godzinach rannych 200-osobowy oddział powstańczy, złożony z młodzieży szlachty zagonowej, dowodzony przez Józefa Szepietowskiego i Władysława Wilkoszewskiego, chcąc się połączyć z oddziałami „Zameczka” zaatakował załogę w Mężeninie. Załoga rosyjska została wzmocniona kozakami zbiegłymi z Wysokiego Mazowieckiego oraz oddziałem mjr. Felknera, który zatrzymał tu swoje wojsko w drodze do Łomży. Po dwugodzinnej walce odparto powstańców, przy dużych stratach obu walczących stron. Powstańców zginęło około 50, wliczając rannych dobijanych przez Rosjan. Zginął ugodzony kulą dowódca Józef Szepietowski, oraz znany ze swej działalności w organizacji przedpowstańczej 40-letni Jan Rzędzian. Wilkoszewski, który odznaczył się w tej bitwie, został ranny, co wyłączyło go, na krótko zresztą, z walki. Ranny w głowę został również późniejszy autor pamiętników tego okresu S.M., piszący pod pseudonimem „Stanisław de Biasco Fanti”. Straty rosyjskie były także duże, co potwierdza zaciętość walki. Około 20 rannych przywieziono do szpitala wojskowego w Łomży, w tym 3 oficerów, z których Niepokojczycki i drugi, nieznany, zmarli wkrótce, mimo opieki lekarskiej. Bitwa o Mężenin była jedną z najzaciętszych i najgłośniejszych walk styczniowych w Łomżyńskiem, odnotowaną w Aktach Komitetu Centralnego: „Łomżyńskie wystąpiło licznie… Bito się nader walecznie pod Mężeninem i Surażem. Materiał doskonały, odwaga wielka”. Oddział powstańczy po bitwie pod Mężeninem poszedł w rozsypkę, a kilkudziesięciu powstańców prawdopodobnie przedostało się do Prus Wschodnich. Wśród zabitych i rannych wielu było z gminy Stelmachowo. Niektórzy ranni zostali potem zmuszeni do składania zeznań przed władzami rosyjskimi.”
[PWN, Warszawa 1987]

Przypomnijmy, że hołd Powstańcom Styczniowym oddali także członkowie Platformy Obywatelskiej Powiatu Zambrowskiego, którzy w przeddzień rocznicy bitwy o Mężenin złożyli wieniec pod pomnikiem znajdującym się w Zambrowie na Placu Sikorskiego.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: