REKLAMA:

„Dzień odblasków” na ulicach Zambrowa

policja
26.01.2017 r., godz. 11.15
„Dzień odblasków” na ulicach Zambrowa /fot. KPP w Zambrowie
W środowe popołudnie na ulicach naszego miasta została przeprowadzona promująca bezpieczeństwo pieszych akcja "Dzień odblasków", której głównym celem było zachęcenie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku i nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Akcję „Dzień odblasków” w środowe popołudnie przeprowadzili funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie. Mundurowi w niebezpiecznych miejscach wręczali pieszym opaski odblaskowe i mówili o bardzo ważnej roli tych elementów w zapewnieniu bezpieczeństwa każdemu niechronionemu uczestnikowi ruchu drogowego.

Zambrowska „drogówka” podczas przeprowadzanych kontroli drogowych rozdawała kierującym zapachowe zawieszki w formie znaków drogowych, przypominające o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych oraz o dostosowaniu prędkości do obowiązujących przepisów i do panujących warunków na drodze.

Pamiętajmy, że kierowca widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości zaledwie 20 – 30 m. Jeśli kierowca jedzie z prędkością ok. 100 km/h, pokona tę odległość w ciągu 1 sekundy. To zbyt krótko, aby kierowca mógł uniknąć potrącenia. Czas ten zabierze mu przeniesienie nogi z pedału gazu na hamulec i naciśnięcie go z całej siły. Jeśli jednak rowerzysta lub pieszy posiadają na sobie elementy odblaskowe, które odbijają się w świetle reflektorów samochodu, kierowca ma szansę zobaczyć go już z odległości 130 -150 m, czyli około 5 razy szybciej, a to może uratować czyjeś życie.

Pamiętajmy także, że im niżej umieszczony jest odblask, tym szybciej padną na niego światła reflektorów, a kierowca widząc wcześniej kogoś na drodze będzie miał więcej czasu na reakcję.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: