REKLAMA:

Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe. Inspektor sanitarny radzi

wiadomości lokalne
24.01.2017 r., godz. 10.50
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie radzi, jakich zasad należy przestrzegać, aby dzieci spędziły trwające ferie bezpiecznie.

Trwa pierwszy tydzień ferii zimowych w naszym województwie. Są one dla dzieci i młodzieży szczególnie istotne, ponieważ pozwalają na "naładowanie akumulatorów" przed powrotem do szkoły.

Bezpieczeństwo jest ważne tak samo w czasie ferii, jak i podczas roku szkolnego. Rodzice pracujący na pełny etat w czasie ferii zimowych najczęściej zostawiają swoje pociechy z opiekunkami, wysyłają je na dodatkowe zajęcia i zabawy do odpowiednich ośrodków lub zostawiają ze starszym rodzeństwem. W czasie zimowego wypoczynku dzieci narażone są na szereg niebezpiecznych sytuacji.

Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie przedstawia zbiór rad, które mogą pomóc rodzicom i dzieciom spędzić bezpiecznie ferie:
:: nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych,
:: nie doczepiajmy sanek do samochodu,
:: rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby,
:: na łyżwach poruszajmy się tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie,
:: nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych,
:: bądźmy widoczni na drodze – nośmy odblaski,
:: pamiętajmy o zdrowym odżywianiu,
:: ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze,
:: w wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną,
:: nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny,
:: unikajmy kontaktu z osobami chorymi.

Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie ostrzega przed zachorowaniem na grypę czy inne infekcje. Na przełomie stycznia i lutego każdego roku mamy szczyt zachorowań na grypę. Chorują wówczas również osoby młode i aktywne. Groźnym powikłaniem może być zapalenie mięśnia sercowego.

W zapobieganiu i zwalczaniu zachorowań najskuteczniejszą metodą jest izolacja osób chorych, bądź podejrzanych o zachorowania, od osób zdrowych. Zakażenie następuje drogą kropelkową za pomocą aerozolu śluzowego zawierającego wirusy grypy, czasem - przez kontakt bezpośredni ze sztućcami, naczyniami czy przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z układu oddechowego osoby zakażonej.

Chcąc zapobiec zachorowaniu należy więc stosować wzmożoną higienę, szczególnie przy kaszlu, kichaniu, mówieniu i wietrzeniu pomieszczeń.ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: