REKLAMA:

Witamy w Nowym 2017 Roku!

świąteczne
01.01.2017 r., godz. 03.00
Obchodzimy Nowy Rok. W Polsce dzień 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy, podobnie jak w większości państw na całym świecie stosujących kalendarz gregoriański.

Sama data 1 stycznia i noworoczne świętowanie wywodzą się z tradycji rzymskiej. Zwyczaj rozpoczynania Nowego Roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził wraz z reformą kalendarzową Juliusz Cezar. Rzymianie czcili w ten dzień Janusa - boga bram, drzwi i początków. Stąd wiele języków, w tym angielski i niemiecki przyjęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January). W Polsce natomiast pierwszy miesiąc nazwano styczniem, jako że w nim stykają się stary i Nowy Rok.

Nowy Rok witany jest zazwyczaj szampanem i sztucznymi ogniami. Zabawy związane z przywitaniem Nowego Roku organizowane są na całym świecie. Najbardziej znane są zabawy noworoczne na Times Sqare w Nowym Jorku, Trafalgar Square w Londynie, Polach Elizejskich w Paryżu oraz sylwestrowo - noworoczny bal w operze wiedeńskiej.

1 stycznia w Kościele Katolickim jest jednym z tzw. świąt nakazanych, czyli dni, poza niedzielami, w których wierni powinni uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych. Jest to Dzień Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

Warto jednak zaznaczyć, że wyznawcy nie wszystkich religii obchodzą dziś Nowy Rok. Na przykład wyznawcy prawosławia Nowy Rok będą obchodzić w połowie stycznia. W Azji zaś jest to święto ruchome. Obowiązuje tam tzw. kalendarz księżycowy, zgodnie z którym rok liczy od dwunastu do trzynastu miesięcy, a pierwszy dzień Nowego Roku przypada w pierwszym kwartale roku gregoriańskiego. Również Chińczycy swój Nowy Rok obchodzić będą w pierwszym kwartale roku gregoriańskiego organizując huczne parady i marsze.

Wszystkim odwiedzającym nasz Portal składamy najlepsze życzenia. Niech Wam się szczęści w NOWYM 2017 ROKU!

RN


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: