REKLAMA:

RCKiK: krew pilnie potrzebna!

społeczeństwo
24.08.2016 r., godz. 12.30
Tradycyjnie w okresie wakacyjnym odnotowywany jest spadek oddawania krwi przez honorowych dawców. W związku z tym w bankach krwi pojawia się większe zapotrzebowanie na ten cenny surowiec. Taka sytuacja jest również w województwie podlaskim. Pracownicy centrum krwiodawstwa apelują o udział w akcjach zbiórki krwi, co pozwoli na uzupełnienie braków w podlaskich zasobach.

Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zachęcają wszystkich honorowych dawców krwi do wizyty w stacjach lub ambulansach w celu oddania krwi. Aktualnie w podlaskich bankach krwi jest duże zapotrzebowanie na ten najcenniejszy lek. Co prawda jest zapas grupy B Rh+, jednak reszta jest pilnie potrzebna.

Przypominamy, że osoby, które chciałyby oddać honorowo krew mogą zgłosić się do ambulansu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który cyklicznie w pierwszy i trzeci czwartek każdego miesiąca zaparkowany jest przed Inspektoratem ZUS w Zambrowie, przy ul. Fabrycznej 3a w godz. 8.00 – 13.30. Można także zapisać się do Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Podczas wizyty należy mieć przy sobie dokument tożsamości.

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat, posiadający przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Przed oddaniem krwi każdy zostanie zbadany przez lekarza.

Potencjalny krwiodawca powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po lekkostrawnym, niskokalorycznym posiłku. Dzień wcześniej należy spożyć około 1,5 litra płynów. Nie można spożywać alkoholu w okresie krótszym niż 24 godziny przed oddaniem.

 

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: