REKLAMA:

XXIX Zambrowska Piesza Pielgrzymka w drodze do Hodyszewa [foto+video]

religia
29.08.2014 r., godz. 13.15
XXIX Piesza Pielgrzymka do Hodyszewa
Kilkuset pątników wyruszyło z Zambrowa na Pieszą Pielgrzymkę do Hodyszewa.

Już po raz 29. z Zambrowa wyruszyła Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. Ponad 300 pielgrzymów na pątniczy szlak ruszyło dzisiaj około godz. 9.00 po porannej Mszy Św. odprawionej w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Mszę koncelebrował ks. biskup Janusz Stepnowski.

Pierwszy symboliczny kilometr razem z pielgrzymami przeszli: ks. bp. Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski, dziekan zambrowski ks. prał. Jerzy Samsel, ks. prałat Marian Olszewski, ks. kan. Sławomir Banach oraz jeden z pomysłodawców pielgrzymki - Lech Feszler. Pątnikom przez całą drogę z Zambrowa do Hodyszewa towarzyszą księża, diakoni, siostry zakonne i sztab kilkudziesięciu osób tworzących służbę porządkową pielgrzymki.

- „Pielgrzymka ta zaczynała się od trzech osób. 29 lat temu poszliśmy w trzy osoby do Hodyszewa. Później co roku chodziliśmy w takiej małej grupie. Na dziesiątej lub jedenastej pielgrzymce doszliśmy do wniosku z kolegą, żeby trochę rozpropagować ideę pielgrzymowania do Hodyszewa i przyczepiliśmy plakaty na mieście. Ku naszemu zdziwieniu przyszło około setki osób. Od tamtej pory pielgrzymka przyjęła ramy bardziej organizacyjne.” – powiedział nam Mariusz Feszler, współorganizator Zambrowskich Pieszych Pielgrzymek do Hodyszewa.

Droga, jaką mają do pokonania pielgrzymi (52 km), została rozłożona na dwa dni. Dzisiejszą noc pątnicy spędzą w Brzóskach Brzezińskich, Brzóskach Markowizna oraz Średnicy Jakubowięta, Średnicy Maćkowięta i Średnicy Pawłowięta. Przed snem, o godzinie 21.00 odprawiony zostanie Apel Jasnogórski.

W sobotę rano pielgrzymi wyruszą w dalszą drogę do Hodyszewa. Jutro przewidziane są postoje w Dąbrówce Kościelnej, miejscowości Kostry Noski oraz w Nowych Piekutach.

Do celu pielgrzymi dotrą jutro około godziny 15.15. Około 45 minut później w Sanktuarium w Hodyszewie odprawiona zostanie Msza Św. przed cudownym obrazem, po której odbędzie się pielgrzymka do Krynicy. Pielgrzymi mogą wrócić do Zambrowa autokarami, które będą podstawione w Krynicy.

Zambrowska Piesza Pielgrzymka do Hodyszewa odbywa się w piątek i sobotę poprzedzające święto Matki Boskiej Hodyszewskiej, które jest zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia.BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: