REKLAMA:

Wczoraj z Zambrowa na Jasną Górę wyruszyła XXVIII Piesza Pielgrzymka [foto + video]

religia
02.08.2012 r., godz. 06.15
XXVIII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
13 dni marszu i ponad 400 km do celu. Taki dystans mają przed sobą pielgrzymi, którzy wyruszyli wczoraj pieszo z Zambrowa, Łomży i Ostrołęki do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Do celu dotrą 13 sierpnia.

Dokładnie o godzinie 600, w środę 1 sierpnia, w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie rozpoczęła się Msza Święta inaugurująca pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Po Mszy, o godzinie 715 pielgrzymi z Zambrowa pod przewodnictwem ks. Łukasza Gołaszewskiego wyruszyli w drogę. W czasie kilkuset pierwszych metrów wiernym towarzyszył ks. dziekan dr Jerzy Samsel. W tym samym czasie również inne grupy Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyły z Łomży i Ostrołęki.

Zambrowscy pielgrzymi tworzą tzw. grupę niebieską Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W grupie pielgrzymują pątnicy z dekanatów: Łapy, Kobylin, Wysokie Mazowieckie, Szepietowo, Czyżew oraz Zambrów. W sumie w tym roku na pątniczy szlak z Zambrowa wyruszyło około 80 osób. Dziś w Broku grupa niebieska dołączy do głównej kolumny pielgrzymkowej idącej z Łomży i Ostrołęki.

- „Na Jasną Górę idę już po raz czwarty. Za każdym razem z inną intencją. Można powiedzieć, że jestem „uzależniony” od pielgrzymek. W tym roku wybieram się również do Hodyszewa. Jeżeli chodzi o pielgrzymkę na Jasną Górę to dla mnie zawsze najcięższe są cztery pierwsze dni, kiedy wchodzi się w rytm pielgrzymkowy. Później idzie już z górki.” - powiedział nam jeden z uczestników pielgrzymki Łukasz Urbanek.

Pielgrzymi na szlak codziennie wyruszają między 600, a 700 rano i każdego dnia pokonują średnio 35 km. Każdy dzień podzielony jest na kilka etapów (przeważnie po 5 - 10 km). Centralnym punktem każdego dnia jest Msza św., zarówno na miejscu noclegu, jak i na trasie. Każdy dzień kończy się Apelem Jasnogórskim o godz. 2100. Wszystkim pątnikom codziennie towarzyszy modlitwa przeplatana śpiewami piosenek. Dla wielu, szczególnie młodych ludzi, wielkim przeżyciem jest Sakrament Pokuty sprawowany w drodze. Na końcu każdej grupy idą kapłani, którzy służą spowiedzią i rozmową.

Na Jasną Górę pielgrzymi z Diecezji Łomżyńskiej dotrą w piątek - 13 sierpnia ok. godz. 1900, gdzie przed Wałami Jasnogórskimi odbędzie się prezentacja Pielgrzymki, a pół godziny później wierni będą uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Rozwiązanie XXVIII Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej nastąpi we wtorek, 14 sierpnia, po Mszy św. o godz. 900 na Wałach Jasnogórskich, w której udział wezmą pielgrzymi Diecezji Łomżyńskiej, Siedleckiej, Płockiej i Kaliskiej.

Wszystkich mieszkańców powiatu zambrowskiego, którzy ze względu na obowiązki nie mogli wziąć udziału w pielgrzymce kierownik Pielgrzymki zaprasza do przyłączenia się do grupy białej – pielgrzymów duchowych.

Poniżej galeria zdjęć zrobiona przez naszych fotoreporterów i amatorski filmik video z wymarszu pielgrzymki z Zambrowa:


ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: