Zambrowski Portal Internetowy
www.zambrow.org


 
Przypominamy o trwającej zbiórce nakrętek
społeczeństwo
11.01.2018 r., godz. 17.00

Ponad pół tony plastikowych nakrętek trafiło do Ośrodka Wsparcia Rodziny w ramach tegorocznej zbiórki na rzecz Sylwii Paszkiewicz-Garczarek. Zachęcamy do dalszego włączania się w akcję.

Ośrodek Wsparcia Rodziny Caritas w Zambrowie przypomina o prowadzonej zbiórce plastikowych nakrętek. Tym razem akcja prowadzona jest na rzecz 25-letniej mieszkanki naszego miasta - Sylwii Paszkiewicz-Garczarek.

Sylwia Paszkiewicz-Garczarek jest 25-letnią mieszkanką Zambrowa. Dziewczyna cierpi na epilepsję, jest opóźniona psychomotorycznie z cechami autyzmu. W dodatku Sylwia słabo widzi i ma kłopoty z sercem. Przybyła jej także alergia i nadczynność tarczycy. Sylwia przeszła dwie operacje kręgosłupa. Jest pod stałą opieką neurologa, okulisty, kardiologa i ortopedy. Rehabilitacja Sylwii wymaga wielu leków, specjalistycznych wkładek ortopedycznych zmienianych corocznie, dzięki którym całkiem nieźle chodzi oraz zabiegów rehabilitacyjnych. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje pomocy innych osób.

Sylwia znana jest mieszkańcom Zambrowa i czytelnikom Zambrow.org. Mimo swojej choroby wielokrotnie brała udział w różnych konkursach i festiwalach, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia. Na Przeglądzie Ogólnopolskim Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach „Ptaki 2005” w kwietniu Sylwia zdobyła wyróżnienie za Kujawiaka. Podczas IX Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Suwałkach w maju 2005 roku wyśpiewała Grand Prix. Wyróżnienie zdobyła na Festiwalu „Razem do Gwiazd”, który odbył się w Ciechocinku w lipcu 2005 roku, wtedy śpiewała razem z Majką Jeżowską. Ponadto zdobyła wyróżnienia w następujących konkursach: na VII Festiwalu Twórczości Muzycznej Niewidomych w Bytomiu Odrzańskim, na Ogólnopolskim Festiwalu Muzycznym w Grudziądzu „Optan 2005”, na przeglądzie kolęd w Zambrowie oraz podczas przeglądu piosenki patriotycznej również w Zambrowie. Poza tym Sylwia uczestniczyła w różnych koncertach. W roku 2005 m.in. śpiewała w Kołobrzegu i Skórczu. W 2006 r. została najmłodszą laureatką nagrody burmistrza Miasta Zambrowa - Złotego Żubra w kategorii Twórczość i Upowszechnianie Kultury.  

Przypominamy, że aby pomóc, nie należy wyrzucać do kosza plastikowych nakrętek po różnego rodzaju napojach. Zbierajmy je w domach, a raz na jakiś czas dostarczajmy do szkół, przedszkoli, sklepów, urzędów. Nakrętki przez cały rok można wrzucać wszędzie tam, gdzie właściciele sklepów, zarządcy budynków publicznych, czy nauczyciele wystawią pojemniki z napisem „zbiórka plastikowych nakrętek”. Osoby odpowiedzialne w swoich firmach i instytucjach za zbieranie nakrętek, przekazują je w większych ilościach do OWR Caritas przy al. Wojska Polskiego 49 w Zambrowie, skąd nakrętki odbierane są przez firmę zajmującą się skupem surowców wtórnych.

Jak poinformowała nas Barbara Reinke z Ośrodka Wsparcia Rodziny w tym roku szkolnym udało już się zebrać 650 kg korków. Tegoroczna zbiórka na rzecz Sylwii prowadzona będzie do 10 czerwca.

Zachęcamy mieszkańców naszego miasta i okolic do dalszej zbiórki. Nas to nic nie kosztuje, a przez prosty gest możemy wspomóc osoby potrzebujące z naszego powiatu.


BD© Projekt i aktualizacja: WIRTUALNI, 2002 - 2018 r.