Zambrowski Portal Internetowy
www.zambrow.org


 
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
świąteczne
05.12.2017 r., godz. 11.20

Podejmują pracę, z góry godząc się na brak płacy, co wcale nie oznacza, że w takim układzie jednostronnie zyskują tylko pracodawcy. Wolontariat staje się coraz powszechniejszy, bo oprócz niemierzalnych i niematerialnych korzyści otwiera drogi do poznawania świata i zdobywania zawodowych szlifów. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony co roku 5 grudnia, jest świętem ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Ten wyjątkowy dzień jest okazją aby podziękować wszystkim, którzy bezinteresownie działają na korzyść innych.

Głównym jednak celem obchodzonego dziś święta wolontariuszy jest podkreślenie rangi ich pracy na całym świecie - ich trudu, czasu i umiejętności na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz usługi doradcze dla sektora prywatnego i publicznego.

Wolontariat w Zambrowie ma się dobrze
O tym, że wolontariat w Zambrowie ma się dobrze, świadczy chociażby ilość różnego rodzaju akcji charytatywnych, prowadzonych każdego roku w naszym mieście i powiecie. Szlachetna Paczka, Pola Nadziei, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy zbiórka nakrętek na rzecz potrzebujących – to tylko niektóre z nich. Za ich organizację odpowiadają różne instytucje i organizacje działających na rzecz drugiego człowieka, a także funkcjonujące w naszym mieście szkolne koła wolontariatu. To właśnie w ich strukturach możemy znaleźć „armię” ludzi dobrej woli, bez których niesienie pomocy byłoby niemożliwe.

Warto jednak dodać, że w odpowiedzi na potrzeby lokalnego środowiska związane z niesieniem pomocy, trzy lata temu w filii Miejskiego Ośrodka Kultury, przy alei Wojska Polskiego 25 otwarte zostało Centrum Wolontariatu, które powstało z inicjatywy stowarzyszenia „Silni Razem”. Jego zadaniem jest budowa wspólnoty ludzi dobrej woli oraz wzmacnianie wizerunku wolontariatu. Dlatego w centrum prowadzone są warsztaty i szkolenia dla nowych wolontariuszy. Centrum prowadzi także bezpłatne porady prawne, pomoc pedagogiczno-psychologiczną, doradztwo zawodowe, współpracę z organizacjami pozarządowymi, szkołami i samorządem.

W Zambrowie wolontariusze swoje święto będą obchodzić w najbliższy piątek, 8 grudnia w Centrum Kultury w Zambrowie.


ŁC© Projekt i aktualizacja: WIRTUALNI, 2002 - 2018 r.